UEFA EURO 2008
Kis focitörténet
A legtöbb gólt szerző:
Michel Platini
Ami az igazi truváj a legendás francia csapatkapitány kilenc góljában, hogy valamennyit egyazon tornán szerezte. Az 1984-es franciaországi EB Michel Platini magánszámaként vonult be a sportlexikonokba, a háromszoros aranylabdás (naná, hogy '84-ben is az övé lett) Dánia ellen kezdte, és a spanyolok elleni fináléban fejezte be a gólgyártást. Az örök-ranglistán az angol Alan Shearer és a dán Ole Madsen követi egyaránt hét-hét góllal, Patrick Kluivert és a szovjet Viktor Ponyegyelnyik hatot-hatot hintett.
A legnagyobb meglepetés:
Görögország
Ugyan a házigazda, és az esélyesek közt jegyzett Portugália legyőzésével kezdték, a sikert egy könnyed kézlegyintéssel elintézte a futballtársadalom. Amikor a spanyolok elleni iksz és az oroszok elleni zakó után továbbjutottak a csoportjukból, mindenki úgy vélte, na, majd a franciák megálljt parancsolnak nekik. Hariszteasz nem így gondolta. Az emberek ekkor kezdték felkapni a fejüket. Ám hiába estek áldozatul a csehek is, a döntő Eb-aranyát a többség előre odaadta Figóéknak. Naívan. Ismét Angelosz Hariszteasz, ismét egy gól, és Otto Rehagel, valamint az ő görög istenei 2004-ben elfoglalhatták az európai futballtrónt.
A leglazább csapat:
Dánia
Ahogy a városi legendárium tartja: a strandról jöttek. Egy biztos: a dánok midössze két hetet készülhettek a németországi Eb előtt - Jugoszlávia kései kizárása miatt. Hogy az elvárások teljes hiánya, az abszolút nyugalom hat-e ennyire jótékonyan, avagy a Brian Laudrup, Henrik Larsen, Flemming Poulsen hármas lábaiban, no meg a hatalmas egyes; Peter Schmiechel kezeiben rejlő tehetség ereje pusztított, nem tudni, mindenesetre Dánia '92-ben végigverte a világot. Bocsánat, Európát.
A legelső magyar meccs:
Szovjetunió - Magyarország
3 - 1
A magyar Eb-történet első meccsét az 1960-as nyolcaddöntő jegyzi, amikor a mieink a későbbi győztes Szovjetunióval mérkőztek a legjobb tizenhat között. Oda-visszavágós rendszerben, merthogy akkoriban négyes döntőt vívtak a legjobbak. A 3 - 1-es moszvai vereséget (Göröcs János gólja a magyar Eb-hisória első találata) a Népstadionban sem sikerült feledtetni: Vojnov tréfálta meg Grosicsékat, no meg a fapadokon helyet foglaló 90 ezer magyar drukkert.
A legtöbbször győző:
Németország
Kilenc nemzet büszkélkedhet Európa-bajnoki címmel, közülük is a németek az abszolút rekorderek. Beckenbauerék még NSZK néven gyűjtöttek be kettőt (1972-ben vele, 1980-ban nélküle), hogy az egyesülés után hat évvel, 1996-ban növeljék Bierhoffék háromra a trófeák számát. Kétszer nyert Franciaország (1984, 2000), a Szovjetunió, Spanyolország, Olaszország, Csehszlovákia, Hollandia, Dánia és Görögország egyszer-egyszer ünnepelhetett.
Hősök, események, pillanatok
A, mint aranygól
Az Eb-k történetének első (a második Trezegue-é) aranygólját a Wembley közönsége előtt szerezték. 1996-ban a német-cseh finálé hosszabbításának 5. percében Oliver Bierhoff fordult le Miroslav Kadlecről, és lőtt ballal kicsit gyengén, pont a kapus kezét megcélozva. Csakhogy Petr Kouba a saját kapujába paskolta a labdát. Az aranygól Németország harmadik Eb-győzelmét jelentette.
B, mint Baros
Az uralkodó gólkirályt Milan Barosnak hívják, a Portsmouth cseh légiósa öt góllal segítette Csehországot négy éve Portugáliában. A hős mégsem ő lett, hanem Hariszteasz, aki ugyan csak három találattal jelentkezett, de abból egy továbbjutást érő pontot hozott Spanyolország ellen, egy a franciákat ütötte el a további küzdelmektől, egy - a portugáloknak bólintott gólja - pedig aranyba foglaltatott.
F, mint Fontanie
Habár a francia Just Fontanie-ről minden valamirevaló futballdrukkernek az 1958-as vb-gólkirályi címe ugrik be, amikor is a Stade de Reims támadója 13 gólt helyezett el a riválisok kapujában, a csatárfenomén még egy rekordot tart: az Eb történetének - társbérletben Jean Vincent-nal - ő az első gólkirálya. 1960-ban öt találat is elégnek bizonyult a címhez, habár a "csak" szót el is hagyhatjuk, lévén '68-ban, '80-ban, '92-ben egyaránt három góllal csúcsra lehetett jutni.
K, mint KUPA
Az eredetit Arthus Bertrand tervezte 1960-ban, és az Európa-bajnokságok szellemi atyjáról, egyben az UEFA első főtitkáráról, Henri Delaunayről nevezték el. Nos, az idei serleg minden korábbinál impozánsabb látványt nyújt majd, merthogy 18 centiméterrel magasabb(!), és 2 kilóval nehezebb, mint a korábbi, ugyanakkor ismét Henri Delaunay-trófeának hívják. Kérdés, új név kerül-e fel a serleg hátoldalára?
L, mint Lettország
A kevesebb mint két és fél milliós balti miniállam vitán felül a legnagyobb szenzációt szolgáltatta azzal, hogy bejutott a portugáliai kontinenstornára. Rendben van, Szlovénia négy évvel korábbi kvalifikációja is meglepetésként hatott, de Zahovicék mégiscsak a jugoszláv futballon szocializálódtak, Maris Verpakovskisék bravúrjának azonban semmilyen előzménye nem volt. Ami igazán fájó: a magyar válogatott előtt csípték meg a pótselejtezős helyet, és ütötték el Törökországot.
M, mint MAGYAROK
És ha már a mieink: a magyar nemzeti tizenegy bizony Eb-bronzéremmel büszkélkedhet, ami a mai sivár futballvalóságunkban különösen becsülendő. Az első körben Walest, a nyolcaddöntőben az NDK-t, a legjobb nyolc között Franciaországot búcsúztatva jutottak el Baróti Lajos tanítványai az 1964-es spanyolországi final fourba, ám a hazaiaktól elszenvedett 2-1-es vereség után maradt a bronzmeccs. De az éremből nem engedtünk: Bene Ferenc, valamint Novák Dezső két góljával 3-1-re legyőztük Dániát.
Ö, mint önkéntesek
Összesen 5000 önkéntes teljesít majd szolgálatot az Eb nyolc helyszínén, az UEFA 17 644 jelentkezőből választotta ki a szerencsés ötezret. A többség osztrák és svájci, de a 75 nációt felvonultató projektben Costa Rica-i, togói vagy például ugandai polgár is helyet kapott. A lelkes segítők 62 százaléka férfi, az átlagéletkor 34 év.
V, mint Van Basten
Ha létezik az UEFA-kupák jelenét és múltját feldolgozó összeállításoknak kihagyhatatlan eleme, akkor az Marco Van Basten felejthetetlen kapáslövése. 1988, a szovjetek elleni döntő, amikor is kapásból, védhetetlenül bombázott Rinat Daszajev kapujába, talán minden idők legszebb futballjelenetét produkálva.
forrás: Nemzeti Sport - Euro 2008 melléklet
|